Jak przekazało CIR, konferencja rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna odbędzie się w Kancelarii Premiera w piątek o godz. 10.30.

Konferencja - zgodnie z zapowiedzią - będzie dotyczyć ustaleń polskiego śledztwa w sprawie zmuszenia 23 maja 2021 r. do lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu lecącego z Aten do Wilna z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie.

CIR zapowiada, ze podczas konferencji przedstawiona zostanie prezentacja ukazująca nowe fakty w sprawie.

Reklama

Pratasiewicz wraz z partnerką zostali zatrzymani 23 maja po przymusowym lądowaniu w Mińsku samolotu linii Ryanair, którym lecieli z Aten do Wilna. Zmuszenie samolotu do lądowania przez władze białoruskie stało się przyczyną zaostrzenia sankcji nałożonych na reżim w Mińsku.

Pratasiewicz to były współredaktor kanału internetowego Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny". Bloger wcześniej był nazywany "terrorystą" przez białoruskie władze. Już po aresztowaniu Pratasiewicz wystąpił kilkukrotnie w mediach państwowych, przyznając się do winy i popełnienia błędów, a także krytykując dawnych współpracowników z kręgów opozycyjnych.