Rzecznik wskazał na Twitterze, że "pierwsze dni nowego roku pokazały, że reżim Łukaszenki kontynuuje agresywną operację hybrydową przeciwko Polsce i UE".

Wpis Żaryna był nawiązaniem do artykułu, który rzecznik opublikował na stronie https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/operacja-przeciwko-polsce-trwa.

"Grupy migrantów, które próbują forsować granicę, są obecnie mniejsze, ale za to jeszcze bardziej agresywne. Cudzoziemcy w dalszym ciągu są dowożeni przez stronę białoruską na granicę, gdzie przy wsparciu tamtejszych służb atakują polskich funkcjonariuszy i żołnierzy oraz niszczą zabezpieczenia graniczne. W stronę polskich patroli lecą gałęzie, kamienie, cegły, kierowane są silne strumienie światła i promieni laserowych" - napisał rzecznik w artykule zatytułowanym "Operacja przeciwko Polsce trwa".

Jak podaje Straż Graniczna, w styczniu odnotowano już 96 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Reklama

"Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy jest mniejsza, ale równomiernie nękane są wszystkie placówki na granicy z Białorusią. Obserwujemy wyraźną zmianę taktyki" - poinformowała w środę podczas briefingu prasowego rzecznik SG por. Anna Michalska.(PAP)

autor: Paweł Auguff