Głosów „tak” było 567 (wymagane minimum wynosiło 491). Do zmiany Ustawy Zasadniczej w Bundestagu i Bundesracie wymagana jest większość dwóch trzecich.

Po przyjęciu przez Bundestag, na nowelizację Ustawy Zasadniczej musi się teraz zgodzić Bundesrat, co nastąpi prawdopodobnie w piątek 10 czerwca.

Tzw. fundusz specjalny zostanie zapisany w Ustawie Zasadniczej; będzie przeznaczony wyłącznie dla potrzeb sił zbrojnych. Dodatkowo, zgodnie z wymogami NATO, prawie 2 proc. PKB brutto ma być przeznaczane na obronność.

Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) zapowiedziała, że teraz nastąpi „koniec zarządzania niedoborami”. „Te duże środki zostaną wykorzystywane prawidłowo, sprawnie i efektywnie” – zapewniła minister.

Reklama

Zadowolenie z przyjęcia ustawy wyraziła szefowa MSZ Annalena Baerbock (Zieloni). „Nie będziemy już musieli dłużej znosić deficytów w Bundeswehrze” – podkreśliła. Przypomniała, że pierwotny projekt rządowy zakładał dofinansowanie i poprawę cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa obywateli.

Powstanie funduszu specjalnego dla Bundeswehry kanclerz Olaf Scholz (SPD) ogłosił 27 lutego – trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Eksperci są zgodni, że Bundeswehra od lat boryka się z poważnymi niedoborami sprzętu. Wiąże się to również z faktem, że w ciągu ostatnich 20 lat była bardziej nastawiona na misje zagraniczne, niż na obronę narodową i w ramach sojuszu” – przypomina RND.

Jak poinformowało ministerstwo obrony, podjęto już pierwsze decyzje w sprawie wykorzystania 100-miliardowego funduszu. Armia zakupi myśliwce F-35, a przestarzałe śmigłowce transportowe CH-53 mają zostać zastąpione przez nowsze CH-47F.

Marzena Szulc (PAP)