Sprzęt, który może być przekazany, znajduje się obecnie w magazynach. Pociski przechwytujące Hawk są bardziej zaawansowane niż pociski Stinger, jakie USA przekazały Ukrainie już wcześniej do przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji - podała agencja.

Administracja Joe Bidena wykorzystałaby mechanizm Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalający prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną, aby przekazać systemy Hawk. Jest on oparty na technologii z lat 60., z czasów wojny wietnamskiej, jednak był kilkukrotnie modernizowany. Źródła przekazały, że Hawk jest poprzednikiem systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, który pozostaje niedostępny dla Ukrainy.

Nie wiadomo, ile systemów Hawk Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie. Biały Dom odmówił komentarza.

Reklama

Prezydent Biden obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Waszyngton zapewni Kijowowi zaawansowane systemy przeciwlotnicze po niszczycielskim ostrzale rakietowym Rosji z początku tego miesiąca. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Hiszpania zamierza przekazać Ukrainie cztery wyrzutnie Hawk.

Stany Zjednoczone prawdopodobnie najpierw wyślą na Ukrainę pociski przechwytujące dla systemu Hawk, ponieważ nie jest jasne, czy wystarczająca liczba amerykańskich wyrzutni jest w dobrym stanie - przekazało rządowe źródło. Amerykański sprzęt jest przechowywany w magazynach od dziesięcioleci.

Rządowe źródła podały, że do uruchomienia mechanizmu PDA może dojść jeszcze w tym tygodniu. Prawdopodobnie nowy planowany amerykański pakiet wsparcia dla Ukrainy będzie wart około połowę ostatnich pakietów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, które sięgnęły ok. 700 mln dolarów. Amerykańscy przedstawiciele władz ostrzegali wcześniej, że rozmiar i skład pakietów pomocy wojskowej może szybko się zmieniać, nie można więc być pewnym, że systemy Hawk zostaną już teraz przekazane.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego bieżącego roku USA wysłały do Kijowa pomoc, której łączna wartość szacowana jest na około 17,6 mld dolarów. (PAP)