Struktura, którą dowodził będzie podpułkownik Joshua McCullion, to druga zagraniczna jednostka USSF. Ich zadaniem jest monitorowanie, wykrywanie i śledzenie nadlatujących pocisków, a także wzmacnianie ogólnych zdolności kosmicznych wojska.

Jednostka rozpoczęła działalność w czasie, gdy Seul i Waszyngton starają się zwiększyć współpracę w zakresie bezpieczeństwa, aby odstraszyć Koreę Północną, która w tym roku przetestowała międzykontynentalne pociski balistyczne zdolne do dotarcia do amerykańskiego lądu - pisze Reuters. Dodaje, że południowokoreańskie siły powietrzne utworzyły w tym miesiącu własną jednostkę kosmiczną w celu zwiększenia zdolności operacyjnej i możliwości współdziałania z USSF.

Agencja Reutera przypomniała też, że w Korei Południowej stacjonuje około 28,5 tys. żołnierzy amerykańskich. Ich obecność wynika z traktatu o wzajemnej obronie, który został zawarty po wojnie koreańskiej z lat 1950-53, która nie została zakończona traktatem pokojowym - formalnie pomiędzy państwami koreańskimi wciąż obowiązuje rozejm.

Reklama