W swoich komunikatach, strony porozumienia AUKUS potwierdziły wcześniej wyrażone zobowiązane dotyczące nierozprzestrzeniania broni jądrowej - czytamy w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

W ramach umowy AUKUS, którą Chiny uznały za realizującą egoistyczne interesy geopolityczne, Stany Zjednoczone zamierzają sprzedać Australii co najmniej trzy okręty podwodne z napędem jądrowym. Ponadto Australia i Wielka Brytania ogłosiły plan zbudowania własnych okrętów o napędzie jądrowym.

Trzy kraje będące stronami porozumienia oraz MAEA twierdzą, że traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z 1968 roku zezwala na wykorzystywanie morskiego napędu jądrowego pod warunkiem uzgodnienia szczegółów z MAEA.

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w poniedziałek, że okręty podwodne będące przedmiotem dyskusji będą miały napęd jądrowy, ale nie będą wyposażone w broń nuklearną.

Reklama

Jak dotąd żadna ze stron NPT, poza pięcioma krajami, które traktat uznaje za państwa nuklearne, posiadające broń jądrową - Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją - nie posiada okrętów podwodnych o napędzie jądrowym - poinformował Reuters. Tego typu okręty mogą pozostawać pod wodą dłużej niż konwencjonalne i są trudniejsze do wykrycia. (PAP)