Akt o Wspieraniu Produkcji Amunicji (ASAP) ma potrójny cel: jak najszybciej dostarczyć potrzebną amunicję Ukrainie, pomóc państwom członkowskim UE w uzupełnieniu jej zapasów oraz rozwijać europejski sektor zbrojeniowy.

Kluczowe było zagwarantowanie, że fundusz będzie wspierał jak najwięcej jak najlepszych projektów

„To historyczny moment. W ekspresowym tempie, jak przystało na akronim propozycji Komisji Europejskiej, przyjęliśmy Akt o strategicznym znaczeniu dla ukraińskiej kontrofensywy, życia bohaterskich ukraińskich cywilów i żołnierzy oraz wzmocnienia bezpieczeństwa UE przy pomocy własnego przemysłu obronnego, w tym naszego, polskiego” – powiedział europoseł Buzek, negocjator porozumienia z ramienia grupy EPL.

Reklama

„Dla nas w Parlamencie Europejskim kluczowe było zagwarantowanie, że fundusz będzie wspierał jak najwięcej jak najlepszych projektów – dużych i małych – z całej Unii Europejskiej. I to się udało. Jednocześnie przekonaliśmy kraje członkowskie do priorytetowego traktowania MŚP i spółek o średniej kapitalizacji. Zapewniliśmy ponadto specjalne zachęty finansowe dla wytwórców surowców i komponentów (np. prochu do amunicji, trotylu, nieelektrycznych systemów inicjowania czy zapalników elektrycznych) niezbędnych w produkcji pocisków i amunicji. Wierzę, że skorzystają na tym również firmy z województwa śląskiego” – dodał Buzek.

Teraz tekst porozumienia w sprawie ASAP zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE 13 lipca w Strasburgu.

Z Brukseli Łukasz Osiński