Środki te mają na celu ustabilizowanie sytuacji cywilnej w sektorze palestyńskim - wyjaśniono w komunikacie gabinetu, nie podając jednak szczegółów - zauważa Reuters.

Izrael walczy o siebie

Ponadto podkreślono, że państwo żydowskie domaga się od władz w Ramallah zaprzestania działań przeciwko Izraelowi na międzynarodowej arenie prawno-dyplomatycznej, podżegania w mediach, wypłat dla rodzin terrorystów i morderców oraz wstrzymania nielegalnego budownictwa.

Reklama

Według doniesień izraelskich mediów omawiane w niedzielę propozycje mają poparcie służb bezpieczeństwa i obejmują środki ekonomiczne dotyczące transportu i bezpieczeństwa.

Walka o władzę w Autonomii Palestyńskiej

Przedstawiciele izraelskich służb ostrzegli przywódców politycznych o możliwym upadku władz w Ramallah i wezwali do szybkiego podjęcia działań, które ograniczyłyby także wpływy Iranu na Zachodnim Brzegu - pisze Jerusalem Post.

Reuters wyjaśnia, że władze Autonomii Palestyńskiej straciły na popularności z powodu oskarżeń o korupcję, niekompetencję i bardzo niepopularnych porozumień o współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem. Ponadto istnieje również niepewność co do pozycji 87-letniego prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa.

W wywiadzie dla CNN wyemitowanym w niedzielę prezydent USA Joe Biden stwierdził, że Autonomia Palestyńska straciła wiarygodność oraz stworzyła "próżnię dla ekstremizmu".

Deklaracja rządu Netanjahu ma miejsce po dużej operacji wojskowej przeprowadzonej przez siły izraelskie w zeszłym tygodniu w Dżeninie na Zachodnim Brzegu, w której zginęło 12 Palestyńczyków.

Najnowsza odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest oceniana przez ekspertów jako najpoważniejsza od kilkunastu lat.

Z Jerozolimy Marcin Mazur