"Żołnierzom Wojska Polskiego dziękuję za ofiarną służbę dla Polski! Jesteście najwyższej klasy profesjonalistami. To dzięki Wam czujemy się bezpiecznie" - napisał we wtorek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Kancelaria Prezydenta: polski żołnierz ma dzisiaj swoje wielkie święto

Dzisiaj polski żołnierz ma swoje wielkie święto, dziękujemy za waszą służbę – przekazała we wtorek, 15 sierpnia, Kancelaria Prezydenta.

W załączonym do wpisu na Twitterze materiale filmowym wykorzystano zdjęcia z wojskowych ćwiczeń i fragment wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy z ubiegłorocznych obchodów święta na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Dzisiaj polski żołnierz ma swoje wielkie święto. W ten dzień nie tylko wspominamy tych, którzy polegli w obronie ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia" – mówił 15 sierpnia 2022 r. prezydent.

"Dziękuję z całego serca wszystkim naszym żołnierzom. Dziękuję za służbę w kraju, dziękuję za służbę poza jego granicami we wszystkich kontyngentach - tam, gdzie z wielka odpowiedzialnością i w sposób niezwykle profesjonalny sposób reprezentujecie nas, wystawiając wspaniałe świadectwo Polsce i polskim Siłom Zbrojnym, pokazując, że jesteśmy odpowiedzialnym sojusznikiem, że można nam zaufać" – wskazał Andrzej Duda.

Dzień 15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku, na mocy decyzji ówczesnego ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego, dla uczczenia zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej. Święto obchodzono uroczyście do 1947 roku. Później zmieniono datę na 12 października - aby upamiętnić udział 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943r. Ponownie 15 sierpnia stał się świętem WP w roku 1992.