„Od początku wojny postawiłem trzy cele: unicestwienie Hamasu, powrót wszystkich naszych uchodźców i zagwarantowanie, że Strefa Gazy już nigdy nie będzie zagrożeniem dla państwa Izrael. Te trzy cele nadal obowiązują” – oznajmił premier.

Przyznał, że powrót kilkudziesięciu jeńców jest „bardzo dużym osiągnięciem”, ale „nie ma opcji, żebyśmy nie wznowili walki do końca”.

Galant zaznaczył, że resort obrony podejmuje wszelkie wysiłki, by doprowadzić do powrotu jeńców i w pełni zakończyć proces powrotu wszystkich uprowadzonych do Strefy Gazy kobiet i dzieci. Zapewnił jednak, że „Siły Obrony Izraela w powietrzu, na morzu i na lądzie są gotowe do natychmiastowego wznowienia walk”.

Mediatorzy trwającego od piątku zawieszenia broni między Hamasem i Izraelem, Katar i Egipt, wyrazili w środę optymizm co do możliwości jego przedłużenia o kolejne dwa dni. Także Linda Thomas-Greenfield, przedstawicielka USA, czyli trzeciego mediatora, powiedziała, że jest pełna nadziei na przedłużenie rozejmu.

Reklama

Rozejm rozpoczął się w piątek i początkowo miał zakończyć się we wtorek o godzinie 7:00 (6:00 czasu polskiego). W tym czasie uwolniono 50 izraelskich zakładników w zamian za 150 palestyńskich skazańców przebywających w izraelskich więzieniach. W poniedziałek MSZ Kataru poinformowało o przedłużeniu rozejmu o kolejne 2 dni, do czwartku rano, także z założeniem, że ze Strefy Gazy zostaną zwolnieni kolejni zakładnicy w zamian za uwolnienie kolejnych palestyńskich więźniów w Izraelu.

mw/ mms/