Forsal logo

Izrael odkrył około 800 tuneli w Strefie Gazy. Większość z nich zniszczono

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
3 grudnia 2023, 16:04
Strefa Gazy
Od wejścia do Strefy Gazy izraelska armia odkryła już około 800 tuneli. Większość została zniszczona/shutterstock
Od wejścia do Strefy Gazy izraelska armia odkryła już około 800 tuneli. Większość została zniszczona - podały w niedzielę Siły Obronne Izraela.

Zniszczono dotąd około 500 tuneli i szybów. Przed rozpoczęciem wojny terrorystyczna organizacja Hamas twierdziła, że zbudowała pod Strefą Gazy około 500 kilometrów tuneli, składających się na tzw. metro Gaza. Hamas wydał miliony dolarów i spędził długie lata, budując i doskonaląc sieć podziemnych przejść, z których niejedno prowadzi na terytorium Izraela - podkreślił portal dziennika "Jerusalem Post", zauważając, że to właśnie w tunelach przetrzymywano wielu izraelskich zakładników uprowadzonych do Gazy 7 października.

Szyby wlotowe tuneli znajdowały się na obszarach cywilnych, wiele z nich "rozlokowano w pobliżu lub wewnątrz instytucji edukacyjnych, przedszkoli, meczetów i placów zabaw” – podała armia. W niektórych tunelach żołnierze znaleźli broń Hamasu.

„Te ustalenia są kolejnym dowodem na cyniczny sposób, w jaki organizacja terrorystyczna Hamas wykorzystuje ludność cywilną jako żywe tarcze i przykrywkę dla swojej działalności terrorystycznej” – stwierdziła armia w oświadczeniu. Po odnalezieniu tuneli wojsko bada ich przebieg, a następnie je neutralizuje lub niszczy. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Kamil Nowak, redaktor Forsal.pl (Fot. M. Oleczek)
oprac. Kamil Nowak

Redaktor i wydawca strony głównej, z redakcjami Grupy Infor (Forsal.pl, Dziennik.pl, GazetaPrawna.pl, Infor.pl, ZdrowieGO.pl) związany od 2010 roku. Zajmuje się tematyką stosunków międzynarodowych, polityki gospodarczej i technologicznej, bezpieczeństwa, a także psychologią, zarządzaniem i pracą. Wcześniej zajmował się naukowo teoriami społeczeństwa sieci. 

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraKijów strzelił sobie w stopę? Niemcy: Konflikt z Polską obciąży stosunki Ukrainy z UE »
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj