Szef MSW Słowacji poinformował, że od czasu próby zamachu na premiera kierowany przez niego resort współpracuje ze wszystkimi krajowymi instytucjami bezpieczeństwa oraz partnerami zagranicznymi. Współpraca ta obejmuje m.in. monitorowanie gróźb padających w przestrzeni publicznej.

Zamach na Ficę

Minister podkreślił, że śledztwa w tej sprawie obejmują także groźby wysuwane pod adresem prezydent Zuzany Czaputovej i przewodniczącego największej partii opozycyjnej Postępowa Słowacja (PS) Michala Szimeczki.

Reklama

Do próby zamachu na słowackiego premiera doszło 15 maja w miejscowości Handlova, po zakończeniu wyjazdowego posiedzenia rządu. Fico został postrzelony w klatkę piersiową i brzuch. Przez kilka godzin był operowany w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Jego stan zdrowia jest stabilny, ale nadal poważny. W najnowszym komunikacie lekarze stwierdzili, że dochodzi do "lekkiej poprawy".

Policja zatrzymała i postawiła zarzut usiłowania morderstwa z premedytacją 71-letniemu Jurajowi C. Sprawca uzasadniał swój czyn brakiem zgody z polityką słowackiego rządu. Tłumaczył, że nie miał zamiaru pozbawić Ficy życia.

Piotr Górecki