Hiszpańskie wyrzutnie są w Turcji

Podczas konferencji Sanchez wyjaśnił, że hiszpańskie wyrzutnie znajdują się obecnie w Turcji i "w dalszym ciągu tam pozostaną".

W Madrycie Sanchez i Erdogan podpisali w czwartek 13 umów dotyczących pięcioletniej współpracy hiszpańsko-tureckiej, m.in. w handlu, energetyce, wojskowości i badaniach naukowych. Łączna wartość tych przedsięwzięć wynosi 25 mld euro.

Reklama

Dodał, że hiszpańskie zakłady zbrojeniowe będą tymczasem wykonywać zlecenia dla tureckich sił zbrojnych i wyprodukują dla nich m.in. nowy lotniskowiec w stoczni spółki Navantia.

Pomoc Hiszpanii dla Ukrainy

27 maja podczas wizyty w Madrycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego premier Sanchez ogłosił, że Hiszpania dostarczy ukraińskiej armii uzbrojenie o wartości ponad 1 mld euro. W zawartej wówczas umowie dwustronnej pojawiła się współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym dostawy broni dla Kijowa.

Zgodnie z umową w ramach tego szacowanego na łączną sumę 1,12 mld euro uzbrojenia z Hiszpanii dla ukraińskiej armii miały znaleźć się m.in. pociski do systemów Patriot oraz czołgi Leopard.

Z kolei Zełenski ujawnił wówczas, że porozumienie przewiduje współpracę i rozwój przemysłów zbrojeniowych Hiszpanii i Ukrainy, w tym produkcję nowych rodzajów uzbrojenia.

Marcin Zatyka (PAP)