„Kierując się przekonaniem, że 17 plus 1 może dać więcej niż 18, ustanowiliśmy wielowymiarowe ramy współpracy pod przewodnictwem szczytu przywódców, pokrywającej ponad 20 sektorów, aby zapewnić udział wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej)” – powiedział Xi.

Współpraca Chin z państwami tego regionu oparta jest na wzajemnym szacunku i nie jest związana ze zobowiązaniami politycznymi – oświadczył chiński przywódca. Podkreślił, że wszystkie kraje, niezależnie od wielkości, są równymi partnerami w tym mechanizmie współpracy.

„Świadomi trosk każdego z nas, kreślimy plany i decydujemy się na projekty w oparciu o narodową rzeczywistość każdego z państw, i zachęcamy wszystkie kraje, aby znalazły najlepsze sposoby wykorzystania swoich mocnych stron we współpracy” – powiedział Xi, cytowany przez Xinhua.

Z powodu pandemii planowany na ubiegły rok IX Szczyt Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, tzw. szczyt 17+1, został przesunięty na 2021 rok. Spotkanie odbywa się w formie wirtualnej. Prezydent Duda będzie miał wystąpienie na szczycie przed południem polskiego czasu.(PAP)

Reklama