"Chiny są gotowe, by współpracować z Rosją i wziąć na siebie odpowiedzialność światowego mocarstwa, odegrać pierwszoplanową rolę, tak by wnieść stabilność i pozytywną energię w świat, w którym pojawia się chaos" - powiedział przywódca Chin.

Podczas tego pierwszego spotkania z Putinem od czasu inwazji rosyjskiej na Ukrainę, chiński przywódca podkreślił, że Pekin i Moskwa podtrzymywały kontakty w warunkach pandemii koronawirusa.

Wizyta Xi w Uzbekistanie następuje bezpośrednio po odwiedzeniu Kazachstanu, czyli pierwszej wizyty zagranicznej chińskiego lidera od początku pandemii Covid-19.

Putin podkreślił, że Rosja docenia - jak to ujął - "wyważone stanowisko" Pekinu w sprawie Ukrainy.

Reklama

Spotkanie Putina i Xi w Uzbekistanie odbywa się przy okazji szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Obaj przywódcy poprzednio spotkali się w lutym, krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń "bez granic" i bez "zakazanych obszarów dla współpracy".

Od tamtej pory według ekspertów współpraca chińsko-rosyjska dodatkowo się zacieśniła. Komentatorzy oceniają, że Chiny nie udzieliły Rosji pomocy wojskowej, ale wspierają ją politycznie i propagandowo. Nie potępiły agresji na Ukrainę i sprzeciwiają się nakładanym na Moskwę sankcjom.

Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalny sojusz, powołany 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Obecnie członkami SzOW są także Uzbekistan, Indie i Pakistan, a status obserwatora mają Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan.

ras/ mal/