W ubiegłym roku Chiny wyeksportowały do Korei Północnej towary warte 894 mln dolarów, o 247,5 proc. więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych urzędu celnego w Pekinie.

Covidowy import

Towarami, których Korea Płn. sprowadziła z Chin najwięcej, pod względem wartości, były olej sojowy, gumowe opony, cukier granulowany, tytoń i lekarstwa. Na początku 2022 roku Pjongjang zgromadził duże zapasy chińskiego sprzętu medycznego, w tym maseczek ochronnych i respiratorów.

Reklama

Władze Korei Płn. ogłosiły w sierpniu zwycięstwo w walce z pandemią, a mimo to w grudniu kraj sprowadził z Chin 2,27 mln maseczek, 12 tys. termometrów i 40 tys. par rękawiczek medycznych – wynika z chińskich danych.

Wszystko zgodnie z planem

Północnokoreańskie media podały w czwartek, że parlament wyznaczył plany normalizacji produkcji przemysłowej i osiągnięcia celów gospodarczych na bieżący rok. Premier Kim Tok Hun chwalił kraj za „skutecznie uporanie się z najgorszym wstrząsem od założenia państwa” i oświadczył, że rok 2023 będzie „rokiem wielkiego zwrotu i zmiany kierunku rozwoju”.

Izolowana wskutek międzynarodowych sankcji Korea Północna wstrzymała praktycznie cały handel zagraniczny na początku pandemii. Import z Chin wznowiono dopiero w 2022 roku, co przełożyło się na wzrost wartości dwustronnego handlu do 1,03 mld dolarów - o 226 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chiny uznawane są za największego sojusznika Korei Północnej. Władze w Pekinie deklarują pełne przestrzeganie restrykcji nałożonych na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, ale wspólnie z Rosją sprzeciwiają się zaostrzaniu tych sankcji w odpowiedzi na kolejne próby rakietowe przeprowadzane przez północnokoreański reżim.

anb/ mms/