Tornada w Chinach. Uderzyły w dwa regiony w prowincji Jiangsu. Są ofiary

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
20 września 2023, 12:49
Tornado
Tornada w Chinach. Uderzyły w dwa regiony w prowincji Jiangsu. Są ofiary/Shutterstock
Łącznie 10 osób zginęło, a osiem odniosło obrażenia w wyniku tornad, które przeszły przez dwa regiony prowincji Jiangsu na wschodzie Chin – podała w środę państwowa telewizja CCTV.

Pierwsze tornado, którego siłę określono jako umiarkowanie intensywną (EF2, czyli wiatr wiejący z prędkością 49–60 m/s), uderzyło we wtorek po godz. 17:20 czasu lokalnego (godz. 11:20 w Polsce) w gęsto zaludniony i zabudowany obszar miasta Suqian. Zginęło pięć osób, a cztery zostały ciężko ranne.

Ekstremalne warunki pogodowe spowodowały poważne szkody

Według wstępnych raportów cytowanych przez telewizję CCTV tornado dotknęło ponad 5 tys. osób. Silny wiatr zniszczył 137 domów, uszkodził przeszło 1600 oraz chlewnię o powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych. Odnotowano również szkody w uprawach na powierzchni 42 ha.

Tego samego dnia po godz. 20:30 (godz. 14:30 w Polsce) silniejsze tornado nawiedziło okolice miasta Yincheng, oddalonego o ok. 200 km na południowy wschód od Suqian. W wyniku uderzenia wiatru wiejącego z intensywnością EF3 śmierć poniosło pięć osób, a cztery zostały lekko ranne; ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – informują państwowe media.

Ekstremalne warunki pogodowe spowodowały poważne szkody. W dwóch najbardziej dotkniętych miejscowościach zniszczeniu uległo 614 domów i 199 ha upraw, powalonych zostało ponad 1800 drzew.

Tornada należą do rzadkości w Chinach – pisze agencja AP. Jednak w ostatnich latach w ich wyniku tylko w prowincji Jiangsu śmierć poniosło kilka osób, w tym jedna w ubiegłym roku i cztery w 2021 r. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj