Podczas pierwszego etapu swojej podróży chiński przywódca spotkał się z prezydentem Francji Emanuelem Macronem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby porozmawiać o wojnie w Ukrainie, omówić stosunki Chin z Rosją Putina oraz politykę handlową. Ważne miejsce rozmów zajmowały także chińskie dotacje dla krajowych producentów pojazdów elektrycznych.

Europa głównym partnerem eksportowym Chin

Jak pokazuje wykres Statisty, Unia Europejska jest jednym z głównych partnerów eksportowych dla Chin.

Reklama

Poza Europą do najważniejszych partnerów eksportowych Chin należą jeszcze Stany Zjednoczone i dziesięć krajów członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), które w 2023 r. wyprzedziły USA na pozycji najważniejszego rynku eksportowego dla Państwa Środka.

Dynamiczny wzrost eksportu Chin

Napędzany ogromnym sektorem produkcyjnym i ogromną siłą roboczą, chiński eksport towarów wzrósł w ciągu ostatnich dwudziestu lat ponad dziesięciokrotnie, z niecałych 300 miliardów dolarów w 2001 roku do prawie 3,4 biliona dolarów w zeszłym roku.

W 2023 r. Chiny najwięcej towarów (za 523,7 mld dol.) wyeksportowały do państw ASEAN. Drugim największym odbiorcą chińskiego eksportu, o wartości 501,2 mld dol., była Unia Europejska. Eksport Chin do USA kształtował się na poziomie 500,3 mld dol.

Natomiast największy wzrost eksportu (o 46,9 proc.) Chiny odnotowały w handlu z Rosją.

ikona lupy />
Najwięksi partnerzy eksportowi Chin w 2023 r. / statista.com