Jak zauważa FAZ, amerykański prezydent Joe Biden był w stanie zaoferować swoim gościom, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Donaldowi Tuskowi, miliardowy kontrakt zbrojeniowy. Jak zapowiedział amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, Stany Zjednoczone zaoferują Polsce zakup 96 śmigłowców Apache. Ameryka udzieli pożyczki w wysokości dwóch miliardów dolarów na zakup śmigłowców przez Polskę.

Rocznica jako pretekst

Oficjalnym powodem wizyty polskich polityków była 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO, przypomina FAZ.

Reklama

"Zapraszając dwóch najważniejszych ludzi z dwóch dominujących obozów politycznych w Polsce, co jest niezwykłe pod względem protokołu, Biden wykorzystał sztuczkę, którą stosowali już poprzedni prezydenci: w ten sposób był w stanie pokazać, że bezpieczeństwo Sojuszu również w Polsce musi mieć pierwszeństwo przed sporami partyjnymi" - podkreślił portal, zauważając jednocześnie, że "ze swojej strony Duda i Tusk starali się zademonstrować jedność".

Spotkanie trzech przywódców

Wkrótce po spotkaniu z Bidenem Tusk ogłosił również, że spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w piątek w Berlinie, pisze portal. Będzie to "specjalny szczyt" w formacie Trójkąta Weimarskiego. "Paryż, Berlin i Warszawa mają w tym momencie zadanie i siłę, by zmobilizować całą Europę" - powiedział Tusk.

Z Berlina Berenika Lemańczyk