Zawiadomienie "zostało przekazane w celu sprawdzenia" do regionalnego Zarządu Komitetu Śledczego ds. transportu - podała sędzia. Zawiadomieniem będą zajmowały się struktury Komitetu Śledczego na Syberii Zachodniej.

Współpracownicy Nawalnego skierowali do Komitetu Śledczego zawiadomienie o przestępstwie - próbie zamachu i usiłowaniu zabójstwa działacza społecznego. Śledczy nie poinformowali ich jednak o rezultatach postępowania sprawdzającego w tej sprawie. Wobec tego współpracownicy opozycjonisty zwrócili się do sądu w Moskwie.

Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu, lecącego z Tomska do Moskwy, i stracił przytomność. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do niemieckiej kliniki Charite, gdzie został poddany szczegółowym badaniom. Władze Niemiec w środę poinformowały, że opozycjonista stał się ofiarą "próby zabójstwa przez otrucie". Laboratorium Bundeswehry wykryło, że Nawalny został otruty zakazanym środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

Polecamy: Zamach na Nawalnego: UE apeluje do Rosji o śledztwo. Użycie broni chemicznej jest zakazane prawem międzynarodowym