Premier Rosji Michaił Miszustin zatwierdził i podpisał w sobotę decyzję w tej sprawie - poinformowała agencja dpa i inne media, w tym Radio Wolna Europa, powołując się na rządowy komunikat.

Decyzja ta zapadła, mimo że stosunki miedzy rosyjskim rządem a administracją prezydenta USA Joe Bidena są chłodne. Reuters przypomniał, że w marcu ministerstwo handlu USA poinformowało o zaostrzeniu sankcji na niektóre towary eksportowane do Rosji, z wyjątkiem wybranych towarów związanych z lotnictwem oraz przemysłem kosmicznym.

Porozumienie USA-Rosja w sprawie współpracy w eksploracji i użytkowaniu przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych zostało zawarte w 1992 r. i było już czterokrotnie przedłużane.

Na początku marca władze rosyjskie ogłosiły, że współpraca ws. Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będzie kontynuowana z USA do 2028 r. Wcześniejsze porozumienie w tej sprawie miało wygasnąć w 2024 r.

ISS została wprowadzona na orbitę w 1998 r. i unosi się na wysokości ok. 400 km nad Ziemią. W ostatnich miesiącach zgłaszano, że dochodzi w niej do przecieków oraz spadku ciśnienia.