Serwis Statista bierze pod uwagę spadki wartości majątków oligarchów w okolicy 24 lutego – daty ataku Rosji na Ukrainę. Według poniższej infografiki prezes Łukoilu, Wagit Alekpierow, stał się prawdopodobnie największym przegranym wśród oligarchów: stracił ponad 60 proc. swojego osobistego majątku, po czym wypadł z listy Bloomberga 2 marca wraz z czterema innymi rosyjskimi miliarderami, którzy wcześniej znaleźli się na liście. Napięcia na linii Rosja-Ukraina oraz następstwa fali omikrona powodowały spadek rynków przed 24 lutego, ale większość strat rosyjscy miliarderzy ponieśli w tym dniu lub po nim. Podczas gdy losy międzynarodowych miliarderów wahały się nieco na początku 2022 roku, to spadek rosyjskiej giełdy i wyprzedaż rosyjskich aktywów na rynkach międzynarodowych po inwazji spowodowały astronomiczne straty rosyjskich miliarderów.

Spółka Łukoil, notowana na giełdzie w Londynie, straciła ponad 80 proc. Jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, Władimir Potanin, stracił ponad 50 proc. akcji swojej firmy Norylski Nikiel, również notowanej w Londynie, co spowodowało utratę 4,5 miliarda dolarów z jego fortuny w okresie od 23 lutego do 3 marca. Jeszcze większe straty poniósł Aleksiej Mordaszow, który oprócz handlu stalą i złotem posiada udziały w niemieckiej firmie turystycznej Tui, a także Giennadij Timczenko z Volga Group, który kontroluje sektor gazu ziemnego i branżę chemiczną. Prominentny rosyjski miliarder Roman Abramowicz, znany ze swojego ogromnego jachtu i posiadania klubu angielskiej Premier League Chelsea F.C., stracił około 2 miliardów, czyli 12 proc. swojej fortuny od 23 lutego. Zapowiedział też, że sprzeda klub.

ikona lupy />
statista.com

Giennadij Timczenko i Michaił Fridman, inwestor Alfa-Group, znaleźli się na liście sankcji odpowiednio Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Z uwagi, że majątki miliarderów w Rosji i innych krajach to niezrealizowane zyski związane z rynkami akcji, straty takie jak te mogą być tymczasowe – chyba, że dojdzie do sprzedaży udziałów.

Reklama