Ćwiczenia, pod nazwą Wostok-2022, mają odbywać się do 7 września na rosyjskim Dalekim Wschodzie. W czwartek rano rozpoczęły się manewrami samolotów bojowych, działaniami jednostek przeciwlotniczych i symulacjami rozminowywania na Morzu Japońskim - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

"Załogi lotnictwa bojowego będą szkoliły się w przechwytywaniu celów powietrznych i w przeprowadzaniu nalotów na cele naziemne" – podał rosyjski resort w komunikacie.

MON w Moskwie opublikował zdjęcia i filmy, przedstawiające startujące i lecące w szyku samoloty wojskowe, a także manewrujące samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S1.

Reklama

Według Moskwy podczas tych ćwiczeń zmobilizowanych zostanie ponad 50 000 żołnierzy, ponad 5 000 sztuk uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym 140 samolotów oraz 60 okrętów wojennych i okrętów wsparcia.

W manewrach biorą udział żołnierze z kilku krajów przygranicznych lub sojuszników Rosji, takich jak Białoruś, Syria, Indie i Chiny.

Potwierdzając swój udział w ćwiczeniach w połowie sierpnia, Chiny oświadczyły, że "nie jest to związane z obecną sytuacją na poziomie regionalnym i międzynarodowym".