Autor słynnej powieści "Wysadzić Rosję", poświęconej rosyjskiej FSB, jest zdania, że po niedawnych porażkach Kremla na Ukrainie, szczególnie wyzwoleniu przez ukraińskie wojska Chersonia, znacznie osłabła pozycja Putina w elitach władzy. "On jest już postacią bardzo niewygodną, lekceważoną. Nikt nie chce z nim rozmawiać ani siedzieć przy stole negocjacyjnym. (Putin) nie jest już nikomu potrzebny" - podkreślił Felsztinski.

Według rozmówcy niezależnych mediów Rosja znalazła się w "sytuacji bez wyjścia", a pozytywne przemiany w tym kraju byłyby możliwe tylko w przypadku porażki w wojnie z Ukrainą.

"Ta porażka stanie się jednak oczywista wyłącznie w przypadku, gdy Zachód zmieni swoje nastawienie do wojny. Dotychczas Zachód dąży do tego, by utrzymywać konflikt w granicach Ukrainy i Rosji, nie przekazując przy tym (Kijowowi) broni ofensywnej i uniemożliwiając tym samym Ukraińcom ostrzeliwanie celów w Rosji i na Białorusi. W takich warunkach Ukraina nie może zwyciężyć w tej wojnie" - uważa Felsztinski.

Jak dodał, "już niebawem" może dojść nawet do śmierci czołowych postaci rosyjskiej sceny politycznej - nie tylko Putina, ale też np. ministra obrony Siergieja Szojgu czy przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa. W istocie, żadne z tych wydarzeń nie doprowadzi jednak do zmiany rosyjskiego systemu, jeśli nie będzie wiązało się z odsunięciem od władzy FSB. Dopiero zupełna likwidacja tej służby może przynieść efekt w postaci gruntownej przebudowy ustroju - prognozuje opozycjonista.

Reklama

Felsztinski, z wykształcenia historyk, jest rosyjskim dysydentem. Wyemigrował ze Związku Sowieckiego w 1978 roku. Wraz z Aleksandrem Litwinienką opublikował książkę "Wysadzić Rosję. Kulisy intryg FSB", w której przedstawił dowody na prowokację FSB, polegającą na przeprowadzeniu zamachów bombowych na budynki mieszkalne w Rosji w 1999 roku. W 2015 roku ukazała się jego następna książka "Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę".

szm/