W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram wywiad wskazał, że w Rosji rozpoczynają się ćwiczenia strategicznych sił jądrowych.

"Potwierdzono przygotowania komponentów strategicznych sił jądrowych do odpalenia rakiet balistycznych bazujących na morzu i lądzie, a także pocisków manewrujących odpalanych z powietrza" - oświadczył HUR.

Podał także, że w ramach przygotowań do tych manewrów przetestowano system Monolit, służący do scentralizowanego dowodzenia bojowego siłami zbrojnymi Rosji. Podniesiono też stan gotowości bojowej strategicznych sił jądrowych.

"Takie działania władz wojskowych i politycznych Rosji mają na celu w szczególności przeszkodzenie wizycie Bidena w Europie, zaplanowanej na 20-22 lutego, poprzez jawny szantaż jądrowy, a także osłabienie wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy" - ocenił wywiad.

Reklama

Biden wyrusza w poniedziałek do Polski, gdzie od wtorku składa wizytę - drugą już od czasu, gdy Rosja rozpoczęła, w lutym 2022 roku, inwazję na Ukrainę. Jak podkreślił Biały Dom, wizyta w Polsce jest częścią szerszych dyplomatycznych wysiłków administracji USA związanych z rocznicą inwazji. (PAP)