Rosyjski Komitet Śledczy nie wyjaśnił, w związku z jakim konkretnie zarzutem wszczęto sprawę. Powiadomił jedynie, że zamierza wydać list gończy za Akuninem, który od 2014 roku mieszka za granicą.

Akunin był jednym z sygnatariuszy listu potępiającego wojnę

Wcześniej Akunin został wpisany do oficjalnego rejestru "ekstremistów i terrorystów", prowadzonego przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring).

Reklama

Po napaści Rosji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku rosyjscy pisarze, dziennikarze, artyści i politycy wystosowali list otwarty, w którym podkreślili m.in., że wojna Rosji przeciw Ukrainie to wstyd. Akunin był jednym z jego sygnatariuszy.

Boris Akunin (Grigorij Czchartiszwili) jest rosyjskim pisarzem pochodzenia gruzińskiego. Z wykształcenia japonista (z tego języka pochodzi pseudonim Akunin), początkowo zajmował się tłumaczeniami, ale porzucił to zajęcie na rzecz pisarstwa. Jest autorem bardzo płodnym - napisał kilka dużych cykli powieściowych, w tym pod innymi pseudonimami. Książki Akunina stały się bestsellerami zarówno w Rosji, gdzie trzy z nich zekranizowano, jak też za granicą. Wydawane są także w Polsce.