Tzw. fundusz covidowy utworzono wiosną, wnosząc zmiany w państwowym budżecie, w celu pokrywania dodatkowych wydatków na ochronę zdrowia i wydatków socjalnych, bezpośrednio związanych z pandemią. W funduszu, o wartości 66 mld hrywien, znalazły się m.in. środki od UE, innych organizacji i państw - przypomniał portal telewizji Hromadske.

Według stanu z 23 października połowa środków była już wykorzystana, a najwięcej przeznaczono na budowę i remont dróg (16,3 mld UAH) - podał serwis.

Jak podało ministerstwo finansów, na ochronę zdrowia wydano 5,8 mld UAH - w tym na zakup środków ochronnych i respiratorów. Na opiekę socjalną przeznaczono 9,3 mld UAH, zapewnienie porządku publicznego - 2,4 mld UAH, na sferę kultury i turystyki - 6 mln UAH.

Hromadske zaznacza, że od czasu do czasu wokół tzw. funduszu covidowego wybucha skandal, a najgłośniejszy dotyczył właśnie środków na budowę dróg, kiedy Rada Najwyższa w całości poparła projekt przewidujący przeznaczenie 35 mld UAH z funduszu na budowę i remont dróg o znaczeniu państwowym i lokalnym.

Szef ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor Ołeksandr Kubrakow podkreślił w rozmowie z portalem Babel, że jego zdaniem nazwa funduszu była "komunikacyjnym potknięciem", ponieważ środki, które do niego włączono, nie były przeznaczone tylko na zwalczanie skutków choroby. Do funduszu trafiły według niego pieniądze, które były już wcześniej przeznaczone na budowę i remont dróg - tłumaczył.

Reklama

Ekonomiczna Prawda cytuje w czwartek komunikat ministerstwa kultury i polityki informacyjnej, według którego na posiedzeniu w środę rząd zgodził się na wykorzystanie 100 mln UAH z tzw. funduszu covidowego na pokrycie kosztów produkcji seriali telewizyjnych na tematy patriotyczne. Pieniądze mają być wykorzystane do końca roku.

Szef resortu Ołeksandr Tkaczenko napisał na Telegramie, że przekazanie tych pieniędzy było zaplanowane już latem w ramach 1 mld UAH wsparcia dla sfery kultury.