Piątkowe posiedzenie będzie połączonym spotkaniem składającej się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich Stałej Rady OBWE oraz zajmującego się kwestiami budowy zaufania i bezpieczeństwa Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa - przekazało przedstawicielstwo Polski, która przewodniczy obecnie OBWE.

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Ukrainy, w oparciu o zapisy Dokumentu Wiedeńskiego. Jest to wypracowane w ramach OBWE porozumienie wprowadzające mechanizmy, mające zapewnić konsultacje i współpracę między stronami w celu zmniejszenia ryzyka wojskowego, zapewnienia przejrzystości i zapobiegania incydentom wojskowym.

Ukraińskie MSZ już wcześniej informowało, że uruchomi mechanizm przewidziany w Dokumencie, by uzyskać od Rosji szczegółowe informacje dotyczące działalności wojskowej w regionach przylegających do terytorium Ukrainy i na anektowanym Krymie.

Rosja nie widzi powodów, by uruchamiać mechanizmy Dokumentu Wiedeńskiego OBWE w sprawie przeprowadzanych przez swoje wojska ćwiczeń - cytuje agencja Reutera wypowiedź wysokiego rangą rosyjskiego dyplomaty dla agencji TASS. Moskwa już zapowiedziała, że nie weźmie udziału w spotkaniu - dodaje Reuters.(PAP)