"Z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Mołdawią, ze względu na kryzys na Ukrainie, rejsy PLL LOT do Kiszyniowa zostały odwołane" - przekazał rzecznik narodowego przewoźnika.

Na czwartek zaplanowany był rejs z Warszawy do Kiszyniowa o godz. 14.35.

Mołdawia opublikowała NOTAM zamykający przestrzeń powietrzną tego kraju dla wszystkich lotów ze względu na kryzys ukraiński. NOTAM to operacyjna informacja dla wszystkich użytkowników statków powietrznych i osób, które mają związek z lotnictwem.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, by unikały lotów nad Ukrainą i zachowały "szczególną ostrożność" w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granic białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej.

Reklama

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

Już wcześniej ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za kontrolę ruchu lotniczego (Ukraeroruch) poinformowało na swojej stronie internetowej, że zawiesza świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy. "Dodatkowo będziemy informować o zmianach w wykorzystaniu przestrzeni powietrznej Ukrainy" - dodano. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta