Ukraińskie MSZ: Oczekujemy nowych kroków przeciwko Rosji, w tym sankcji, w najbliższych dniach

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
5 marca 2022, 19:51
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w sobotę, że oczekuje, iż wyniki jego rozmów z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem zostaną wdrożone w najbliższych dniach. Wymienił w tym kontekście nowe sankcje przeciwko Rosji i dalsze uzbrojenie dla Ukrainy.

Kułeba ocenił przy tym, że odmowa zapewnienia przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą jest frustrująca i doprowadzi do dalszych ofiar cywilnych.

Przekonywał, że Ukraina zwycięży w obecnej wojnie z Rosją, ale - jak dodał - pytanie brzmi, jakim kosztem. Jeśli partnerzy Ukrainy będą nadal wywierać presję gospodarczą i polityczną, zapewnią niezbędne uzbrojenie, to ocali to wiele istnień ludzkich - powiedział Kułeba.

Jak dodał, omówił z Blinkenem dostarczenie uzbrojenia, sankcje i izolowanie Rosji. Kułeba wypowiadał się na briefingu online po spotkaniu z Blinkenem na granicy polsko-ukraińskiej - relacjonuje Reuters.

Szef ukraińskiej dyplomacji przyznał, że nie dostrzega postępu w negocjacjach pokojowych z Rosją, ale wyraził przekonanie, że trzeba kontynuować rozmowy. Kolejna runda rozmów oczekiwana jest w poniedziałek.

Kułeba zaapelował także, aby wspólnota międzynarodowa zapewniła bezpieczeństwo ukraińskich elektrowni jądrowych. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj