"W gminach Wełyka Dymerka, Kałyta i Baryszówka w rejonie (powiecie) browarskim wciąż trwa +oczyszczanie+ terenu (poszukiwanie rosyjskich żołnierzy - PAP). W kilku innych miejscach usuwane są miny" - przekazano w komunikacie (https://t.me/kyivoda/2988).

Poinformowano również o katastrofie humanitarnej w gminach Iwanków, Dymer i Krasiatycze rejonu (powiatu) wyszogrodzkiego oraz niedoborach podstawowych produktów w mieście Sławutycz (żywność, leki, paliwo). "Czynimy starania, aby przywrócić tam normalną sytuację. Dostarczamy niezbędną pomoc" - poinformowały regionalne władze.

2 kwietnia wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że cały obwód kijowski został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji.

Reklama

Po tym, jak wojska najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części tego regionu na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.