Warszawską konferencję otworzył polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Z naszej strony wydarzeniu uczestniczy też pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Do stolicy z inicjatywy szefa resortu przyjechali przedstawiciele rządów m.in. Rumunii, Słowacji, Mołdawii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii oraz Czech - w większości wiceministrowie spraw wewnętrznych, którzy koordynują tematy uchodźców wojennych z Ukrainy w swoich krajach.

Szefernaker zapowiadając spotkanie mówił, że część spraw dotyczących przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy wymaga rozwiązań systemowych w związku z nowymi wyzwaniami pojawiającymi się w tych państwach.

Zaznaczył, że to pierwsze takie forum wymiany informacji i doświadczeń związanych z pobytem oraz adaptacją ukraińskich uchodźców wojennych.

Reklama

Spotkanie jest zamknięte. MSWiA zapowiedziało na godz. 15 briefing prasowy wiceministra Szefernakera dotyczący przebiegu konferencji.

Szefernaker: "Przechodzimy do pomocy systemowej"

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że głównym tematem poniedziałkowego spotkania ministrów ds. uchodźców z 12 państw europejskich, jest przejście od pomocy doraźnej do pomocy systemowej i związane z tym wyzwania.

"Ministrowie zajmujący się pomocą dla uchodźców i różnego typu rozwiązaniami przyjeżdżają do Warszawy i będziemy dyskutować o rozwiązaniach systemowych. Bo odchodzimy już od tej części pomocy humanitarnej, doraźnej, żywnościowej do pomocy systemowej" - powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker na antenie Radia Plus. Dodał, że datą graniczną przejścia od jednego systemu pomocy do drugiego będzie 1 września. "I wszystkie państwa w regionie muszą być gotowe. Musimy wymienić doświadczenia jak działać na przyszłość" - powiedział wiceminister ds. uchodźców.

Szefernaker powiedział też, że pomoc z UE na utrzymanie uchodźców jest niewystarczająca, a konkretnie zerowa. Jedyne, co proponuje Unia to przesunięcie środków z innych programów.

"Nie będziemy przesuwać z budowy dróg czy programów społecznych" - zadeklarował Szefernaker. Jego zdaniem jedynym rozwiązaniem jest obecnie szybkie zwołanie szczytu UE, by przywódcy mogli przegłosować nowy fundusz dla Ukrainy.

"Premier Mateusz Morawiecki złożył taki wniosek i mamy nadzieję, że ten szczyt odbędzie się jeszcze w maju" - powiedział wiceminister.