W demonstracji wzięli również udział członkowie trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny - Szefik Dżaferović i Żeljko Komszić.

"Musimy zabrać głos, ponieważ widzimy, że zła nie udało się zatrzymać i dziś na Ukrainie dokonuje się ludobójstwo" - powiedziała przewodnicząca ruchu "Matki Enklaw Srebrenica i Żepa" Munira Subaszić. "9 maja jest Dniem Zwycięstwa nad faszyzmem i dlatego musimy przypomnieć, że faszyzm nadal nie został zwyciężony" - dodała.

W poniedziałek, podczas corocznych obchodów w BiH z okazji Dnia Zwycięstwa, burmistrz Sarajewa Benjamina Karić podkreśliła, że obecnie "jak nigdy wcześniej nad Europą zawisło zło faszyzmu" i dlatego tak ważne jest pielęgnowanie antyfaszystowskich tradycji.

Położona we wschodniej BiH Srebrenica pełniła w czasie trwającej w latach 1992-95 wojny w BiH tzw. strefę bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ. W lipcu 1995 roku żołnierze serbscy zajęli miasto i oddzielili chroniących się w nim mężczyzn od kobiet i dzieci, po czym zamordowali ponad 8 tys. z nich.

Reklama