Tylko od soboty do poniedziałku rosyjskie siły przeprowadziły 130 ataków rakietowych na Ukrainę, które skutkowały śmiercią kilkudziesięciu cywilów. Dlatego otrzymanie przez Kijów systemu NASAMS ma kluczowe znaczenie - czytamy na łamach Ukrinform.

"NASAMS różni się od wyrzutni rakietowych Patriot i służy nieco innym celom. Jest to system krótkiego i średniego zasięgu, podobny do (sowieckiego) Buka, ale bardziej zaawansowany technologicznie. Przechwytuje pociski, w tym balistyczne Iskander i Toczka-U, już na ostatnim etapie, czyli tuż przed uderzeniem w cel" - ocenił ekspert wojskowy Mychajło Żyrochow.

W jego opinii potrzeba wiele tego rodzaju kompleksów rakietowych, ponieważ przekazanie np. 5-10 zestawów NASAMS pozwoli na zabezpieczenie tylko najważniejszych miast lub obiektów o strategicznym znaczeniu. "Musimy +zamknąć niebo+ nad Kijowem, Charkowem, Dnieprem, Zaporożem, Mikołajowem. Do tego dochodzą węzły kolejowe i inne ważne miejsca. Nasze zapotrzebowanie jest bardzo duże" - dodał rozmówca agencji Ukrinform.

Według innego eksperta, Mychajły Samusia, prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa zapewniłoby dopiero przekazanie Ukrainie amerykańskich systemów Patriot o zasięgu rażenia przekraczającym 100 km, bowiem NASAMS charakteryzuje się znacznie słabszymi parametrami technicznymi i może trafiać w cele położone w odległości do 40 km.

Reklama

"Jestem pewien, że w dalszej kolejności otrzymamy również Patrioty. Tym samym zaczniemy dysponować pełnowymiarowym systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, składający się z pocisków krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu" - podkreślił Żyrochow.

Jak przekazał Ukrinform, NASAMS znajduje się obecnie na wyposażeniu 12 państw świata. Oprócz Stanów Zjednoczonych i Norwegii, z systemu korzystają też siły zbrojne m.in. Australii, Hiszpanii, Finlandii, Litwy oraz Indonezji.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton finalizuje pakiet pomocy wojskowej zawierający zaawansowany system obrony powietrznej średniego zasięgu. Tę informację miał przekazać prezydent USA Joe Biden podczas rozmowy przywódców G7 z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Sullivan potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia telewizji CNN, według której USA miały zakupić dla Ukrainy system NASAMS. Produkowana przez amerykański Raytheon i norweski koncern Kongsberg broń używana jest m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.