„Ukryta (nieoficjalna) mobilizacja w centralnych i południowo-wschodnich regionach Rosji nie udaje się. Rosjanie coraz częściej odmawiają umierania za idee kremlowskiego dyktatora” – powiadamia we wtorek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

https://t.me/DIUkraine/1224

„W związku z tym ministerstwo obrony kraju agresora postanowiło zwiększyć liczbę najemników z prywatnych firm wojskowych, którzy uczestniczą w działaniach zbrojnych na terytorium Ukrainy” – przekazuje HUR. Przede wszystkim chodzi o takie struktury, jak Grupa Wagnera i Liga.

Ukraiński wywiad ocenia, że obecnie na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy znajduje się 4500-5000 bojowników z takich prywatnych armii.

Reklama

„Na niektórych odcinkach są oni wykorzystywani jako oddziały szturmowe, wysyłane na pierwszą linię ataku” – napisano w komunikacie HUR.

Kreml nazywa wojnę na Ukrainie „specjalną operacją wojskową”; w Rosji nie ogłoszono mobilizacji. Według mediów i ekspertów mężczyźni z doświadczeniem wojskowym są zachęcani do podpisywania kontraktów z armią w zamian za szereg zachęt, w tym finansowych.

just/ mal/