Polska z priorytetowym znaczeniem

Pytany w TVN24 czy poziom wsparcia dla Ukrainy będzie miał znaczenie, kiedy będzie ona wybierała firmy do odbudowy państwa z powojennych zniszczeń, ambasador Zwarycz odpowiedział, że każdy kraj, który będzie chciał brać udział w odbudowie musi brać pod uwagę, że decydującym będzie poziom wparcia w czasie wojny.

"Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wsparcie militarne, ma priorytetowe znaczenie również w kwestii odbudowy Ukrainy" - powiedział.

Dodał, że koszt odbudowy Ukrainy szacowany na 350 mld dolarów może się zmienić. "Ta kwota będzie niestety wzrastać z każdym dniem wojny, dlatego musimy zrobić wszystko, żeby wspólnie ten rachunek za zniszczenia wystawić Putinowi" - podkreślił ambasador.

Reklama

Napływ uchodźców

Zwarycz zapytany został też m.in. czy spodziewa się wzrostu liczby uchodźców z Ukrainy, z powodu braków prądu i ogrzewania zimą. Ambasador podkreślił, że mimo wysiłków Putina, by pozbawić Ukraińców prądu, ogrzewania czy wody, nie odbierze on Ukraińcom honoru, determinacji w walce o swoją wolność i niepodległość. "Widzimy tę determinację u naszych ludzi, którzy cierpią bez ogrzewania, bez światła, ale oni chcą zostawać w kraju i odbudowywać zniszczenia" - powiedział.

"Musimy być przygotowani na wszystkie okoliczności, jednak teraz nie obserwujemy zwiększonej liczny przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej, jest ona stabilna w obie strony. Jeśli dalej Rosja będzie niszczyć, musimy być na to przygotowani. Lepiej być przygotowanym, niż nie być" - dodał.

Na pytanie czy ukraińskie władze przygotowują się wsparcie swoich obywateli, dla których wsparcie w Polsce będzie się zmniejszać, Zwarycz podkreślił, że rząd polski bardzo odpowiedzialnie podchodzi do tej kwestii. Dodał, że rząd ukraiński w różny sposób wspiera swoich obywateli. "Ale nie chcemy, żeby obywatele Ukrainy, zwłaszcza ci, którzy wyjechali po 24 lutego, pozostawali tutaj na zawsze. I widzimy, że u nich też jest dążenie, żeby jak najszybciej wrócić do ojczyzny" - podkreślił ambasador.

Dodał, że pomoc, którą Ukraińcy dziś dostają w Polsce jest wystarczająca. "Jesteśmy bardzo za to wdzięczni i liczymy na powrót obywateli Ukraińskich do domu" - zaznaczył. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt