Zapytany, czy to wystarczający czas, aby udało się wzmocnić ukraińską armię przed spodziewaną rosyjską ofensywą wiosenną, minister stwierdził, że zgodnie z jego wiedzą stanie się to „w odpowiednim czasie”.

Jego resort pełni kluczową rolę w rządzie federalnym

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po wielu wahaniach obiecał Ukrainie w środę dostawę czołgów Leopard 2. W pierwszej kolejności Kijów otrzyma 14 Leopardów z zasobów Bundeswehry. Według zapowiedzi rządu federalnego, celem jest „utworzenie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy” przy udziale krajów partnerskich. Docelowo miałoby to by być 80-90 czołgów.

Reklama

W czwartek, tydzień po swojej nominacji na urząd ministra obrony, Pistorius odwiedził żołnierzy Bundeswehry na poligonie Altengrabow koło Magdeburga. Celem wizyty był przegląd „wyszkolenia strzeleckiego i bojowego" logistyków bazy sił zbrojnych oraz pododdziałów pancernych – poinformował portal dziennika „Welt”.

Pistorius, wcześniej minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii, został zaprzysiężony na nowego szefa resortu obrony Niemiec po rezygnacji Christine Lambrecht. „Ze względu na militarne wsparcie dla Ukrainy i planowane wzmocnienie Bundeswehry, jego resort pełni kluczową rolę w rządzie federalnym” – podkreślił „Welt”.