Zacieśnienie kontaktów z Pekinem nie sprawi, że Moskwa będzie mogła przeforsować jakikolwiek "plan pokojowy" na swoich warunkach, ani uporać się z poważnymi wewnętrznymi trudnościami o charakterze prawnym czy finansowym - napisał Podolak na Twitterze.

Wizyta Xi Jinpinga w Moskwie

W poniedziałek rozpoczęła się trzydniowa wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie. Jest on pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z Władimirem Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie na temat "pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze" – podała chińska agencja prasowa Xinhua. Rosyjski dyktator miał też poprzeć tzw. plan pokojowy ChRL, nie przewidujący wycofania wojsk najeźdźcy z terytorium Ukrainy.

Reklama

Komunistyczne władze Chin nie potępiły agresji Rosji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Kreml. Od początku wojny Xi wielokrotnie rozmawiał z Putinem, ale nie doszło jak dotąd do jego rozmowy z prezydentem Ukrainy Zełenskim. (PAP)