Jak zwrócono uwagę w komunikacie wydanym przez jego resort, wizyta odbywa się w czasie, gdy Wielka Brytania szykuje się do zorganizowania w Londynie w dniach 21-22 czerwca konferencji na temat odbudowy Ukrainy, w której wezmą udział światowi przywódcy, szefowie firm, organizacje pozarządowe i ukraiński rząd, aby omówić sposoby odbudowy i wzmocnienia perspektyw gospodarczych kraju.

"Ponieważ Ukraina kontynuuje swoją nieprzerwaną walkę z Rosją, byłem w stanie na własne oczy zobaczyć prawdziwe okropności i spustoszenie, którego Rosja dokonała w tym suwerennym państwie. Przymusowe deportacje dzieci, zrównanie z ziemią miast takich jak Bachmut, Izium i Mariupol oraz popełnianie okrucieństw nie są działaniami odpowiedzialnego państwa międzynarodowego. Są to działania wrogiego reżimu, który narusza Kartę Narodów Zjednoczonych. Ukraina wygra tę wojnę i może liczyć na nasze wsparcie" - powiedział Cleverly.

Spotkanie w Kijowie

Reklama

Podczas pobytu na Ukrainie Cleverly spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą, a rozmawiali o tym, w jaki sposób Wielka Brytania może nadal najlepiej wspierać Ukrainę, od pomocy militarnej po gwarancje bankowe. Cleverly spotkał się również z dziećmi, które zostały przymusowo deportowane do Rosji i wysłuchał relacji niektórych ocalałych w ośrodku wspierającym ich powrót do życia na Ukrainie.

W komunikacie przypomniano, że w ubiegłym roku Wielka Brytania ogłosiła sankcje wobec rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za jej domniemany udział w przymusowym wywozie i adopcji ukraińskich dzieci. Podkreślono też, że było to już czwarte spotkanie Zełenskiego z członkami rządu brytyjskiego w ciągu ostatnich kilku tygodni - po rozmowach z premierem Rishim Sunakiem, które przeprowadził przy okazji szczytów Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii oraz G7 w Japonii i w rezydencji Chequers pod Londynem.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński