Forsal logo

Nowa Kachowka może się powtórzyć? Oto miejsca w Ukrainie, gdzie są tamy i zbiorniki wodne

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
6 lipca 2023, 06:30
Nowa Kachowka
Eksplozja tamy w Nowej Kachowce/X.com
Od czasu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. ukraińskie tamy wielokrotnie były celem ataków, aż w końcu 6 czerwca Rosjanie zniszczyli tamę w Nowej Kachowce, co wywołało katastrofę humanitarną na niespotykana dotychczas skalę. 

Powódź wywołana wysadzeniem tamy oznaczała liczne ofiary śmiertelne. Ponadto konieczne były wysiedlenia ludzi z zalanych terenów. Część regionów została odcięta od wody pitnej, zaś grunty rolne zostały zalane. 

Biorąc pod uwagę, że ukraińskie tamy mogą odgrywać coraz ważniejszą rolę w rosyjskiej strategii wojennej, to można spodziewać się kolejnych ataków na zapory wodne w innych częściach kraju. 

Infografika statista.com pokazuje, gdzie znajduje się ponad 1000 zbiorników wodnych w kraju oraz ile wody zgromadziło się w nich przed rozpoczęciem konfliktu.

Liczba i całkowita objętość zbiorników wodnych na Ukrainie w 2020 r.
Liczba i całkowita objętość zbiorników wodnych na Ukrainie w 2020 r.
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Statista.com
Tomasz Lipczyński
oprac. Tomasz Lipczyński

W mediach pracuje od ćwierćwiecza. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w Agencji Informacyjnej Boss. Później były dzienniki ekonomiczne, Nowa Europa, Prawo i Gospodarka i Puls Biznesu. Z Inforem związany od 2008 r. Redaktor i wydawca strony głównej redakcji Grupy Infor (Forsal.pl, Dziennik.pl, GazetaPrawna.pl, Infor.pl, ZdrowieGO.pl). Zajmuje się tematyką motoryzacji, transportu, budownictwa, surowców, makroekonomii, a także technologii, demografii, pracy oraz polityki i bezpieczeństwa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraNowa droga S74 coraz bliżej. GDDKiA wybrała wykonawcę koncepcji programowej pierwszego odcinka »
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj