"Nasze kraje przeżywają moment szczególnych trudności, krytyczną sytuację. Chcemy pokazać, że szanując reguły i kroki w ramach prewencji życie, także polityczne, można kontynuować"- mówił Conte na konferencji prasowej.

Premier Włoch dodał: "Kontynuujemy nasze zadania i pierwsi szanujemy reguły".

Conte zaznaczył, że z premierem Hiszpanii zgadza się co do tego, że konieczna jest "natychmiastowa i skuteczna" odpowiedź UE na kryzys na tle pandemii, zarówno w dziedzinie medycznej, jak i ekonomicznej.

"To obowiązek moralny wobec wszystkich zmarłych na Covid-19, w hołdzie i na znak pamięci o nich i europejskich pokoleniach. Tylko europejska odpowiedź może uruchomić wychodzenie z bezprecedensowego kryzysu. Recepty narodowe i nacjonalistyczne nie są w stanie zagwarantować rozwiązań" - mówił włoski premier.

Reklama

"Powtórzyliśmy - ogłosił - nasze życzenie, aby (pakiet) Next generation Eu ruszył 1 stycznia 2021 roku, bez opóźnień".

"Nasi obywatele nie mogą czekać" - zaznaczył Conte.

Sanchez oznajmił zaś, że Hiszpania i Włochy "razem są silniejsze i czynią Europę silniejszą".

"Bez wkładu Włoch i Hiszpanii w europejską odpowiedź na kryzys Fundusz Ratunkowy nie zmaterializowałby się" - ocenił szef rządu w Madrycie.

Włochy: 89 osób zmarło na Covid-19, potwierdzono ponad 10800 nowych zakażeń koronawirusem

89 osób zmarło tej dobry we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 10874 nowych zakażeń koronawirusem w 144 tys. testów - podało we wtorek włoskie Ministerstwo Zdrowia. W porównaniu z dniem poprzednim zakażeń jest więcej o około 1500.

Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 36705.

Dotychczas koronawirusa wykryto we Włoszech u 434 tys. osób, a wyzdrowiało 255 tys.

Według oficjalnych danych obecnie w kraju jest co najmniej 142 tys. zakażonych.

Liczba hospitalizowanych chorych na Covid-19 wzrosła w ciągu doby o 778, w tym o 73 na oddziałach intensywnej terapii, gdzie przebywa w tej chwili 870 pacjentów.

Lombardia informuje o 2 tys. nowych zakażeń.

W Kampanii wykryto ponad 1300 następnych infekcji, a w Lacjum około 1200, w tym 625 w Rzymie.

Gubernator Kampanii Vincenzo De Luca, który wcześniej zapowiedział wprowadzenie godziny policyjnej od piątku, poinformował, że przysłanych tam zostanie 100 dodatkowych żołnierzy do kontrolowania przestrzegania przepisów o walce z epidemią.

Władze Lacjum zawiadomiły o utworzeniu następnych 1035 łóżek covidowych.

W ciągu doby w Hiszpanii zmarło 218 osób zainfekowanych koronawirusem, w Portugalii – 15

W Hiszpanii od poniedziałku do wtorku zanotowano śmierć 218 osób zainfekowanych koronawirusem. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne stwierdziły 15 takich zgonów.

We wtorkowym komunikacie hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało, że podczas ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju o 218, do poziomu 34 210.

Resort zdrowia sprecyzował, że w czasie poprzedniej doby potwierdzono też 13 873 przypadki infekcji koronawirusem, co oznacza, że łącznie w Hiszpanii zanotowano już 988 322 przypadki zakażenia.

Wtorek w kilku wspólnotach autonomicznych Hiszpanii stał pod znakiem protestów pracowników służby zdrowia, domagających się poprawy warunków pracy i zwiększenia etatów w szpitalach w związku z nasileniem się epidemii.

Z kolei w Barcelonie przed południem protestowało kilkuset studentów, żądających zniesienia restrykcji epidemicznych, które utrudniają naukę na uczelniach wyższych.

Podczas ostatnich 24 godzin nieznaczny spadek dynamiki infekcji SARS-CoV-2 i zgonów na Covid-19 zanotowano w Portugalii, gdzie liczba zmarłych po zakażeniu koronawirusem wzrosła o 15, do poziomu 2213, a zainfekowanych o 1876, do 103 736.

We wtorek wieczorem szef MSW Eduardo Cabrita wezwał mieszkańców Portugalii do ścisłego przestrzegania zaleceń władz sanitarnych “w związku z niekontrolowanym nasileniem się epidemii” i ograniczeniami szpitali w przyjmowaniu nowych pacjentów.

Przedstawiciel socjalistycznego rządu zapowiedział, że w sytuacji dalszego pogorszenia się sytuacji epidemicznej gabinet Antonia Costy może zdecydować się na kolejne obostrzenia, w tym na obejmowanie kordonem sanitarnym najbardziej dotkniętych epidemią gmin w kraju.