"Wzywam wszystkie państwa członkowskie do wykazania się odpowiedzialnością wobec własnych obywateli i wszystkich Europejczyków w tym kluczowym momencie, by ten plan (odbudowy - PAP) został zrealizowany" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Gentiloni.

Jak podkreślał, decyzje jakie podejmowała UE i państwa członkowskie od wybuchu pandemii przyniosły w minionych miesiącach różnicę. Z tego powodu - argumentował - porozumienie ws. najważniejszego kroku na drodze do poprawy sytuacji gospodarczej, czyli przyjęcia funduszu odbudowy, ma fundamentalne znaczenie.

"Wiecie, że (decyzja - PAP) została zatrzymana w tym tygodniu, ale wszyscy wiemy, że szybkie wejście w życie planu odbudowy jest kluczowe" - przekonywał Włoch.

Wiceszef KE ds. ekonomicznych Valdis Dombrovskis poinformował, że zaczęły się już dyskusje z państwami członkowskimi ws. ich krajowych planów odbudowy i odporności. Na tej podstawie podejmowana ma być decyzja ws. wydatkowania środków dla państw członkowskich.

Dombrovskis zastrzegł, że aby to się mogło stać, potrzeba jednak innych części układanki. "Potrzebujemy szybkiego porozumienia ws. wszystkich elementów pakietu odbudowy, który opiewa na 1,83 bln euro. Ludzie i przedsiębiorstwa czekają. Wszystkie strony powinny wykazać się odpowiedzialnością, by upewnić się, że pakiet zostanie przyjęty" - oświadczył wiceszef KE.

Wskazał przy tym, że 25 państw członkowskich nie ma problemu z zaakceptowaniem rozporządzenia, które mówi o powiązaniu praworządności z budżetem, a dwa państwa odrzucają te rozwiązania.

Pytany, czy Komisja rozważa utworzenie specjalnego mechanizmu ws. fundusz odbudowy, który obejmowałby 25 krajów, powiedział, że trwają prace z niemiecką prezydencją, by znaleźć odpowiednie wyjście z obecnej sytuacji.

"Ze strony Komisji cały czas uważamy, że obie kwestie są ważne: uzgodnienie i wdrożenie naszego pakietu odbudowy jak również przestrzeganie praworządności" - oświadczył Łotysz.