Beaune skomentował w środę we francuskim Senacie sprzeciw Polski i Węgier wobec powiązania środków Unii Europejskiej z praworządnością.

UE będzie postępować dalej bez krajów, które blokują przyjęcie budżetu i powiązanego z nim pakietu pomocowego, jeśli nie zostanie osiągnięty kompromis - ostrzegł Beaune. Fundusz odbudowy ma przynieść ożywienie gospodarcze po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

„Podczas niemieckiej prezydencji w UE szukamy praktycznych rozwiązań”, ale „w razie potrzeby i w ostateczności przyjrzymy się, jak postępować bez krajów, które blokują” - oznajmił sekretarz stanu odpowiedzialny za politykę europejską Francji.

W poniedziałek na posiedzeniu ambasadorów krajów unijnych większością kwalifikowaną państw członkowskich przyjęty został tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy UE od przestrzegania praworządności. Polska i Węgry zagłosowały przeciw.

Niemiecka prezydencja UE poinformowała po posiedzeniu, że Wspólnota nie była w stanie osiągnąć jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy.

Następnym proceduralnym krokiem w sprawie mechanizmu praworządności jest formalne zatwierdzenie tekstu przez Radę UE w procedurze pisemnej (nie potrzeba jednomyślności). O tym, kiedy się to stanie, zdecyduje prezydencja.

Z Paryża Katarzyna Stańko