"Na zaproszenie przewodniczącego Charles'a Michela prezydent Joe Biden dołączy do spotkania w czwartek 25 marca o godzinie 20.45 czasu brukselskiego" - oświadczył Leyts dodając, że tematem rozmów będzie przyszła współpraca UE-USA.

Marcowy szczyt Unii Europejskiej, z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w państwach członkowskich, odbędzie się w formie wideokonferencji.

Rozmowy zaplanowano na 25-26 marca. Początkowo Michel chciał zorganizować szczyt, na którym w Brukseli spotkaliby się przywódcy krajów unijnych. Część państw UE zgłaszała jednak wątpliwości, wskazując, że pandemia trwa i rodzi to niebezpieczeństwo dla przebiegu spotkania.

Głównym tematem szczytu UE będzie walka z pandemią Covid-19. Przywódcy mają omawiać kwestie problemów z dostawami szczepionek i wprowadzenia w przyszłości certyfikatów szczepień. Dyskusja ma także dotyczyć odbudowy gospodarki unijnej po pandemii. Omawiane będą relacje UE-Turcja, kwestie dotyczące polityki przemysłowej i cyfryzacji.

Reklama

W grudniu szczyt UE odbył się z fizyczną obecnością przywódców w Brukseli. Media nie miały jednak dostępu do budynków Rady i wszystkie konferencje prasowe odbywały się wirtualnie. Delegacje uczestniczące w obradach były też ograniczone do określonej liczby osób.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)