Wskazała, że w walce z koronakryzysem niezbędny jest proces innowacyjności i odważnego wchodzenia na nowe obszary.

Opowiedziała się też za utrzymaniem społecznego modelu Europy, ale wskazała, że oczekiwane są w tej kwestii zmiany, “odpowiadające wyzwaniom, jakie przed UE postawił koronawirus”. “Musimy zapewnić ochronę wszystkich obywatelom Unii” - dodała.

Wskazała, że nowy model społeczny UE musi odpowiadać na nasilenie się w ostatnim czasie zmian technologicznych i zjawisko ocieplenia klimatu.

“Do tego doszła teraz pandemia koronawirusa, która osłabiła nasz PKB i pochłonęła wielu istnień ludzkich” - powiedziała szefowa KE, wskazując, że w “zmieniającym się świecie sami musimy zacząć się zmieniać”.

Reklama

Ciężar pandemii koronawirusa

Von der Leyen wyjaśniła, że UE musi przejść szybki proces transformacji, aby powrócić do dawnej formy. Przypomniała, że na sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej UE ciąży obecnie pandemia Covid-19 i negatywne jej skutki muszą zostać odwrócone.

“Aby wrócić do tego, co było, musimy iść naprzód (…). Potrzebujemy zmian” - dodała.

Szefowa KE wskazała na pilną potrzebę reform zarówno w polityce społecznej UE, jak też w dziedzinie cyfryzacji i ochrony środowiska naturalnego. Jej zdaniem należy je pogodzić z polityką socjalną.

“Chcemy równocześnie z tymi procesami odbudować obietnice społeczne UE. Dlatego jesteśmy tu dziś, aby stworzyć Europę społeczną na miarę naszych czasów. Taką, która będzie mogła sprostać naszym ambicjom” - podsumowała Ursula von der Leyen.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)