Borrell i Ławrow rozmawiali w Sztokholmie. Temat: Ukraina

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
2 grudnia 2021, 15:12
Siergiej Ławrow
<p>Siergiej Ławrow</p>/Shutterstock
W kuluarach czwartkowego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Josep Borrell i Siergiej Ławrow rozmawiali m.in. o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicach z Ukrainą.

"Josep Borrell spotkał się w kuluarach konferencji ministrów spraw zagranicznych OBWE w Sztokholmie z ministrem Ławrowem. (...) OBWE jest właśnie tym forum, na którym są poruszane kwestie bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. (...) Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych wspomniał również o Ukrainie podczas swojego krótkiego spotkania z ministrem Ławrowem i przypomniał stanowisko UE" - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

"Stanowisko Unii Europejskiej jest bardzo jasne: jesteśmy wierni naszym zobowiązaniom na rzecz stabilności, bezpieczeństwa, integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Jesteśmy zdecydowani w naszym wsparciu dla Ukrainy w obliczu jakiejkolwiek potencjalnej agresji - miałoby to bardzo poważne i mocne konsekwencje, gdyby Ukraina stał się obiektem dalszej agresji przeciwko jej suwerenności i integralności terytorialnej" - uściślił przedstawiciel KE.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy UE nałoży sankcje na Rosję w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę Stano odpowiedział: "Już są sankcje na Rosję. Nałożyliśmy szereg sankcji zarówno indywidualnych, jak i sektorowe sankcje gospodarcze, które są wciąż przedłużane albo odnawiane. W tym kontekście możliwe jest zwiększenie zakresu sankcji bądź jego zmniejszenie".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj