Resort zaznacza, że łotewscy oficerowie mieli udać się do obwodów briańskiego i smoleńskiego na rutynową kontrolę uzbrojenia, zaplanowaną w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której członkiem jest Rosja.

"Rosja odwołała inspekcję kontrolną OBWE, która miała być przeprowadzona przez przedstawicieli Łotwy, pod pretekstem problemów związanych z pandemią Covid-19" – napisało na Twitterze ministerstwo obrony Łotwy.

Resort zauważa przy tym, że pandemia "nie wydaje się mieć wpływu na koncentrację wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy".

Moskwa nie zareagowała na oskarżenia Rygi. Jedynie urzędnik w ministerstwie obrony Rosji, wypowiadając się anonimowo, przekazał agencji AFP, że "cała Europa odwołała inspekcje" z powodu pandemii.

Jak pisze AFP, rzecznik OBWE potwierdził, że "większość państw członkowskich odłożyła działania weryfikacyjne na początku pandemii", dodał jednak, że od 2021 r. "większość z nich powróciła do działań, mających na celu utrzymanie środków bezpieczeństwa".

Inspekcje wojskowe w ramach OBWE przeprowadzane są na podstawie umowy z 2011 r. zatytułowanej "Dokument Wiedeński w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa".