Kumoch: W piątek w Warszawie szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki dotyczący sytuacji na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
22 lutego 2022, 16:19
Jakub Kumoch
<p>Jakub Kumoch</p>/Agencja Gazeta
W piątek po południu w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który zajmie się sytuacją wokół Ukrainy oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy - poinformował PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jak podkreślił Kumoch, ustalenia iż taki szczyt się odbędzie zapadły podczas rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Minister dodał, że prezydenci potwierdzili swoją obecność. Prezydent Czech Milosz Zeman będzie uczestniczył w spotkaniu w sposób zdalny.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj