"Unia Europejska przedyskutuje w ciągu kilku tygodni, czy powinna wspólnie pożyczyć więcej pieniędzy" - powiedział Gentiloni podczas seminarium zorganizowanego przez Uniwersytet Oksfordzki. Decyzja miała być podjęta "w odpowiedzi na wyzwania, jakie stworzyła inwazja Rosji na Ukrainę" - przekazał Reuters.

"Propozycje tego rodzaju zostały przedstawione w ostatnich tygodniach przez niektórych przywódców europejskich" - wskazał Włoch. "Myślę jednak, że decyzja w sprawie tego rodzaju środków prawdopodobnie nie będzie miała miejsca w tej chwili" - zaznaczył.

Gentiloni podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, by z całą pewnością przesądzać o realnych szansach na podjęcie omawianej decyzji. Według niego, nie wiadomo, "czy niepokój związany z rosnącymi różnicami między państwami członkowskimi, zwłaszcza w strefie euro, przyniesie ponownie decyzję o wspólnym narzędziu".

"Prawdziwa dyskusja odbędzie się za kilka tygodni, kiedy będziemy mieli jaśniejszy obraz gospodarczych skutków kryzysu. Myślę jednak, że nie możemy tego odkładać na później" - podsumował.