Raport o stratach wojennych. Największe media w USA przypominają o niemieckiej okupacji

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
2 września 2022, 10:15
II wojna światowa. Niemiecki samolot nad Polską
<p>II wojna światowa. Niemiecki samolot nad Polską</p>/ShutterStock
Po prezentacji raportu o stratach wojennych Polski wyrządzonych przez Niemcy największe amerykańskie media, w tym "Washington Post", stacje CNN, Fox News, ABC i CBS przypominają o niemieckiej napaści na Polskę w 1939 r. Informują o brutalnym charakterze niemieckiej okupacji, 200 tys. cywilnych ofiarach powstania warszawskiego i zniszczeniu stolicy Polski.

"Publikacja trzytomowego raportu była centralnym punktem narodowych obchodów rocznicy wojny, która wybuchła 1 września 1939 r., gdy nazistowskie Niemcy bombardowały i najechały Polskę, po czym nastąpiło ponad pięć lat brutalnej okupacji" - pisze "Washington Post", opierając się na depeszy agencji Associated Press.

W tekście poświęconym ogłoszeniu w czwartek raportu o stratach Polski w czasie II wojny światowej poniesionych w wyniku niemieckiej agresji zaznaczono, że w dokumencie oszacowano je w sumie na równowartość 1,3 biliona dolarów. Dodano, że lider rządzącego PiS-u Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas prezentacji dokumentu, że Polska będzie domagała się reparacji od Niemiec.

"W kraju, w którym jeszcze nie tak dawno temu na domach wciąż można było zobaczyć pochodzące z czasów wojny ślady po kulach, w sprawie reparacji społeczeństwo jest mniej więcej równo podzielone - co pokazują ostatnie badania. Wiele rodzin wciąż zachowuje żywe wspomnienia o członkach rodziny, którzy zginęli podczas wojny" - zaznaczono.

W tekście AP, cytowanym m.in. przez stacje Fox News, CBS, i ABC podkreślono, że podczas wojny zginęło ok. 6 mln polskich obywateli, w tym 3 mln Żydów, z których część była ofiarami sowieckiej Armii Czerwonej, która najechała Polskę ze wschodu.

O 6 mln polskich ofiarach wojny, w tym 3 mln polskich Żydów przypomina też stacja CNN, która pisze także o "zrównaniu z ziemią Warszawy po powstaniu w 1944 r., w którym zginęło ok. 200 tys. cywilów".

"W 1953 komunistyczną wówczas Polska zrzekła się wszystkich żądań dotyczących reparacji wojennych pod presją ZSRR, który chciał, by Niemcy Wschodnie - kraj będący wówczas również sowieckim satelitą - zostały uwolnione od wszelkich zobowiązań" - zauważono również w tekście opublikowanym na stronie stacji. Dodano, że rządzący Polską PiS uznaje, że ta umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie była w stanie wynegocjować uczciwej rekompensaty.

adj/ kgod/

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj